About Us

Początek SION sięga roku 1990, kiedy to rodzice dzieci niepełnosprawnych wystąpili z pomysłem założenia koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach. To właśnie ówczesny dyrektor MOPS namówił nas do przekształcenia koła w Stowarzyszenie. Na samym początku towarzyszył nam strach przed nieznanym. Obawialiśmy się wszystkiego: kto poprowadzi księgowość, skąd zdobędziemy środki na działalność, czy rodzice będą chcieli wyjść z domu, zapisać się do nas. Odbywały się zbiórki w bartoszyckich kościołach, zbieraliśmy tacę w czasie mszy. Reakcje ludzi były różne. Pamiętamy tez wielu życzliwych ludzi. Wspomnimy chociażby Andrzeja Kosińskiego. Dzięki niemu mogliśmy rozpocząć pełną integrację naszych dzieci poprzez uczestnictwo w dniach dziecka w jednostce wojskowej, wspólnych ogniskach na dąbrowie z żołnierską grochówką, czy pływaniu na pontonach na jeziorze kinkajmskim. Podobnych historii zebrałoby się sporo.

Naszą pierwszą siedzibą był użyczony pokój w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Pieniężnego. Działaliśmy również w przedszkolu przy ulicy 11 listopada w Bartoszycach W 1991r. w Żłobku Nr 1 w Bartoszycach dzięki działalności koła utworzona została integracyjna grupa żłobkowa. 14-09-1994 r. Zebrani uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają pierwsze władze. Przewodniczącą zostaje Lucyna Jędryczka, I zastępcą Stanisław Szwed, II zastępcą Andrzej Gryska, sekretarzem Brygida Adamajtis, skarbnikiem Barbara Sorbaj.

5 stycznia 1995r. Koło zostało zarejestrowane w Sadzie Okręgowym w Olsztynie i jednocześnie przekształciło się w Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych. w 1996r. W mieście brak było możliwości edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w klasach integracyjnych stąd też działalność koła skupiła się wokół utworzenia integracyjnych grup w szkole. Taka została utworzona w Szkole Podstawowej Nr 1. Wkrótce potem w roku1998 utworzono ciąg klas integracyjnych w Szkole podstawowej nr 3 w Bartoszycach W 1999r. SION otrzymuje dofinansowanie na zakup pierwszego samochodu. 17-10-2001r. to data rejestracji w Krajowym rejestrze Sądowym. 1 września 2001 r. Następuje otwarcie Przedszkola Integracyjnego przy ulicy Bema 49 przeniesionego z ulicy 11 listopada w Bartoszycach.

Działalność stowarzyszenia rozwija się i rozpoczyna realizacje projektów. Powstaje koło sportowe walider, które osiąga wiele sukcesów. w roku 2004 Stowarzyszenie przeszło kolejną przemianę, uzyskując status organizacji pożytku publicznego.

Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach jest organizacją pozarządową, która rozpoczęła działalność w roku 1995. Od tego czasu stale się rozwija, podejmując liczne inicjatywy mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin z naszego miasta i powiatu bartoszyckiego. Najważniejsze z nich to  utworzenie  trzech specjalistycznych placówek, w których stałą pracę znalazło ponad 50 pracowników, w tym wielu z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Udało się to w dużej mierze dzięki wsparciu władz Bartoszyc, które przez te wszystkie lata udzielały organizacji różnorodnego wsparcia, zarówno finansowego, jak i rzeczowego.

Pierwszą placówką Stowarzyszenia są otwarte w 2005 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bartoszycach, gdzie osoby niepełnosprawne z całego powiatu bartoszyckiego po dziś dzień mają możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. W 2006 r. organizacja uruchomiła swoją drugą placówkę – Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie wypożyczyć tam różnorodny sprzęt rehabilitacyjny, by po fachowym instruktażu udzielonym przez pracownika organizacji korzystać z niego w miejscu swojego zamieszkania. W latach 2006-2010 placówka ta funkcjonowała w ramach projektu, na którego realizacji władze pozyskała środki z PFRON. W tym czasie Wypożyczalnia stała się tak bardzo ważnym ogniwem w systemie rehabilitacji medycznej naszego miasta, że po zakończeniu dofinansowania władze Stowarzyszenia za namową mieszkańców Bartoszyc postanowiły kontynuować jej działanie już w ramach środków własnych. Placówka ta funkcjonuje do dziś w strukturach organizacji, nie pobierając od korzystających z niej osób żadnych opłat.

Z kolei w grudniu 2014 r. Stowarzyszenie utworzyło Zakład Aktywności Zawodowej w Bartoszycach. Jest to jedyna taka placówka w mieście, która zapewnia miejsca stałej pracy przystosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Obecnie w Zakładzie oprócz 10 osób pełnosprawnych zatrudnionych jest 25 niepełnosprawnych pracowników, którzy wykonują pracę zarobkową w ramach czterech pracowni: małej gastronomii, usług pralniczych, rękodzieła artystycznego i pielęgnacji terenów zielonych i usług porządkowych. Oprócz pracy, ZAZ zapewnia niepełnosprawnym pracownikom możliwość bezpłatnej rehabilitacji oraz stałą opiekę lekarską. Placówka nie jest bowiem typową firmą działająca dla zysku, lecz przedsiębiorstwem społecznym, którego misją jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Zakład to największa inicjatywa w historii działalności Stowarzyszenia, ale jego utworzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie władz Bartoszyc. To one użyczyły organizacji dwa niezagospodarowane budynki, w których działa dziś placówka, a potem pokryły jeszcze większą część kosztów ich remontu i przystosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, miasto wspiera funkcjonowanie Zakładu po dziś dzień. Gdy w 2016 r. Stowarzyszeniu udało się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich na realizację projektu „Rozbudowa Zakładu Aktywności Zawodowej w Bartoszycach”, to właśnie władze Urzędu Miasta Bartoszyce pomogły skompletować dokumentację i uzyskać niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji. Dzięki temu Stowarzyszenie w 2017 r. rozbudowało jeden z budynków Zakładu, poprawiając komfort i warunki pracy zatrudnionych w nim osób niepełnosprawnych.

Wiele innych inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin Stowarzyszenie jest w stanie zrealizować dzięki dużemu zaangażowaniu w pozyskiwanie dofinansowania ze środków krajowych i zagranicznych.  Już od 2005 r. organizacja aplikuje z sukcesem o fundusze z PFRON na realizację projektów, w ramach których osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia, począwszy od zajęć rehabilitacyjnych, poprzez terapię zajęciową dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera, po poradnictwo psychologiczne.  Działanie te są również współfinansowane przez władze Bartoszyce, gdyż to z budżetu Miasta Bartoszyce Stowarzyszenie pozyskuje środki na pokrycie wkładu własnego wymaganego przy realizacji zadań zlecanych przez PFRON.

Od roku 2008 Stowarzyszenie z dużym powodzeniem aplikuje także o fundusze europejskie. W tym okresie dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizowało aż 8 dużych projektów oferujących osobom niepełnosprawnym z całego powiatu bartoszyckiego udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach zawodowych. Szkolenia to jednak nie wszystko; po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych osoby niepełnosprawne mogły również przystąpić do staży zawodowych u lokalnych pracodawców, aby w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności. W efekcie  do tej pory aż 45 z nich podjęło zatrudnienie na lokalnym rynku pracy. Działania Stowarzyszenia w tym zakresie zostały docenione w całym województwie warmińsko-mazurskim – dwa z jego projektów znalazły się w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu „Ambasador EFS” jako przykład wzorowo wykorzystywanych funduszy europejskich. Dodatkowo jeden z projektów Burmistrz Miasta Bartoszyce nagrodził w roku 2015 „Laurem aktywności” za najlepszą inicjatywę z zakresu pomocy społecznej w naszym mieście. Fundusze unijne nie są jednak dla Stowarzyszenia jedynym źródłem pozyskiwania środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Od 2015 r. organizacja co roku uzyskuje na ten cel dofinansowanie z budżetu Miasta Bartoszyce w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań własnych gminy. Dzięki sfinansowanym w ten sposób projektom kolejne osoby niepełnosprawne zdobyły nowe kompetencje społeczne i zawodowe, zwiększając swoje szanse na znalezienie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

The selected language may not be fully translated or may contain inaccuracies.

Facebook